top of page

One Budowały Niepodległą

ULICE DLA KOBIET - KAMPANIA SPOŁECZNA Minęło sto lat odkąd Polska odzyskała niepodległość.

Minęło też sto lat, odkąd Polki cieszą się pełnią praw wyborczych. Nie bez powodu rok 2018 został ogłoszony przez sejm Rokiem Praw Kobiet - w uznaniu dla pierwszych parlamentarzystek i wszystkich orędowniczek walki o uprawnienie,

w uznaniu niekwestionowanego wpływu, jaki kobiety wniosły w walkę o niepodległość i odbudowę państwa polskiego.

To doskonała okazja by przypomnieć i upamiętnić te kobiety, entuzjastki, emancypantki, sufrażystki, nauczycielki, lekarki, siłaczki - które utorowały kobietom drogę.

100 lat temu Polki otrzymały prawa wyborcze. Był to wynik zaangażowania wielu z nich w organizacjach czy powstaniach. Pierwsze wybory odbyły się 26 stycznia 1919 roku. Polki w końcu mogły nawet zasiadać w sejmie. Kujawsko - pomorskie obecnie to dawne tereny należące do Prus i Rosji. Na początku XX wieku odnotowano znaczny wzrost działań naszych rodaczek. Zakładały szkoły, chóry, biblioteki, wstepowały do drużyn harcerskich, gdzie przygotowywane były do służby np. w łączności. Sam kanclerz Otto von Bismarck stwierdził, że największą przeszkodą do wprowadzenia niemieckich planów, były właśnie kobiety. Aleksandra Aspis, młoda polka, podjęła się zadania reaktywowania szkoły Izabeli Zbiegniewskiej, którą zamknięto za działalność patriotyczną. Dała radę mimo wielkiego ryzyka. Jednak najcięższym zadaniem było wychowanie w tamtych czasach dzieci na świadomych obywateli. To one brały udział w m.in. powstaniu wielkopolskim. Po odzyskaniu niepodległości Polki przpomniały o sobie i zaczęły robić więcej niż kiedyś. Urzęniczki, lekarki, nauczycielki, artystki, bibliotekarkii można wymieniać więcej i więcej... Właśnie one to zrobiły! Pamiętajmy więc, że kobiety dla naszego państwa były tak samo ważne jak nasi politycy czy działacze niepodległościowi. Budowały i tworzyły historię naszego państwa.

bottom of page